Pokus band | chomoutovský mezigenerační hudební spolek

 

Proč PO.KU.S band? 27.4.2016 jsem jako tehdejší předsedkyně komise městské části založila skupinu Ochotnický kulturní spolek Chomoutov. Ta sdružovala dobrovolníky, kteří se podíleli na organizování kulturních akcí pro občany. Dodatečně jim všem děkuji za pomoc, která byla, hlavně v začátcích mého fungování na této pozici, nepostradatelná. Spolek dodnes funguje a každý se může zapojit. Najdete ho na Facebooku O.KU.S.

... potom už stačilo přidat jenom písmeno P a Pokus band byl na světě. Pokud se k nám chcete přidat, napište nám nebo přijďte na zkoušku, která se koná vždy ve čtvrtek od 17:00 do 19:00 v zasedačce v budově hasičské zbronice.

 

A pokud si nás chcete přijít poslechnout nebo si s námi zazpívat, tak na konci této stránky najdete nejbližší plánované akce, kde budeme hrát.

 

 

O nás

Jak to všechno začalo...

První setkání hudebních nadšenců, kde se někteří mezi sebou znali, ale také si byli zcela cizí, proběhlo 7. 3. 2019 a od té doby se potkáváme pravidelně každý týden. Hrajeme táborákové písně nebo ty, které se nám líbí. A proč a jak to celé vzniklo? Říkali jsme si, že by bylo dobré vymyslet nějaký program, kde se budou lidi potkávat a něco spolu prožívat. Něco co bude spojovat generace a rodiny. Jak jinak prožívat něco opravdu hlubokého a trvalého než prostřednictvím hudby. Protože já jsem z hudební a divadelní rodiny, tak mě hudba provází celý život. Když si večer s mými dětmi hrajeme a zpíváme, tak si říkám, že možná jsou kolem nás rodiče, kteří by to také chtěli zažít. A tak vznikla myšlenka založit v Chomoutově hudební kroužek.

 

Sny si musíme plnit v tomto životě.

K mé velké radosti se toto splnilo, a na světě je PO.KU.S. BAND. Jsme skvělá parta lidí, co mají smysl pro humor a spojuje je láska k hudbě. Oceňuji, jak to všichni berou vážně a zodpovědně. Na naše první vystoupení pro prvňáčky ve školce jsme cvičili 3 měsíce, každý týden. Začínali jsme tak, že někteří z nás na žádný nástroj nehráli a někteří chtěli od nás odejít, protože si nepřipadli dost dobří. Ale o to vůbec nejde. Cílem je si to užít pro sebe. Ať si to každý zkusí vystoupit před lidmi a zpívat nebo hrát. Smekám klobouk před Zbyňkem, kterému jsem dala na našem prvním setkání do ruky buben a řekla mu „Tady máš nástroj.“ Bylo mi ho někdy líto, protože dodržet rytmus pro celou píseň je opravdu těžký úkol. Ale Zbyněk se s tím popral a dnes hraje bezvadně a s nadšením. Tady jde vidět, že když se chce, tak to jde.

Splnila se také má vize, že vytvoříme prostor pro společné chvíle s našimi dětmi nebo chvíle pro sebe. Důkazem je, že jsem tam já se svými dcerami, Anička se synem Zbyňkem, Blanka a Milan s dcerou Májou. Jsou s námi i Jarda, Zbyňa st., Standa a Renča, kteří si tady zase najdou chvíli pro sebe.

Naše společně strávené chvíle jsou plné smíchu, legrace a hraní. Přitom jsme ale udělali kus práce a budeme se potkávat a tvořit dál.

Barbara Omelková.

 

Seznamte se...

Bára Omelková | zakladatelka bandu | sopránové, tenorové, barytonové ukulele

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Láska k hudbě a chuť ji prožívat s lidmi, kteří ji mají stejně rádi. Protože kdo má rád hudbu, má rád lidi a je veselý. A to se mi potvrdilo.

Na jaký nástroj hraješ?

Můj hlavní nástroj je klavír. Jako dítě jsem navštěvovala 12 let ZUŠ. Teď hraju také na kytaru. Moje nová láska je ukulele (máme jich doma už asi 5) a taky dělám kurzy pro začátečníky.

Co pro tebe znamená hudba?

Vytváří atmosféru situace, ve které se nacházím. Ovlivňuje moji náladu a pomáhá mi v činnostech, které dělám. Když se mi něco líbí, tak se snažím to naučit hrát. O to je ten prožitek silnější a mám potom velkou radost, že jsem se něco nového naučila.

Jak se ti líbí v Pokus bandu?

Stává se mým třetím životem (ten druhý mám u koní a ten první žiju). Mám ráda lidi, se kterými se potkávám, jejich smysl pro odpovědnost a ochotu vymýšlet a tvořit. Vždycky se nějak domluvíme a každý může přijít s nějakým nápadem. A o srandu není nouze. Přeji nám hodně společných chvil a ať nám to takto vydrží ještě dlouho.

 

Hana Omelková | zpěv

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Moje mamka a její odhodlanost vytvořit zase něco nového.

Na jaký nástroj hraješ?

V Pokus bandu zpívám. Jinak se učím zpívat asi třetím rokem. Taky trochu hraju na ukulele.

Co pro tebe znamená hudba?

Něco bez čeho se špatně existuje. Ráda jsem jí obklopená, ať už jenom poslouchám, nebo jsem její součástí.

Jak se ti líbí v Pokus bandu?

Neočekávala jsem od toho nic velkého, ale nakonec jsem ráda, je fajn vidět jak něco takového funguje. 

 

Věra Omelková | sopránové ukulele

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Maminka.

Na jaký nástroj hraješ?

Učím se třetí rok na kytaru a na ukulele se učím 1,5 roku. V pokus bandu hraju na sopránové ukulele.

Co pro tebe znamená hudba?

Zpěv. Baví mně to. Nejraději hraju Rychlík jede do Prahy. Taky ráda zkouším hrát na různé nástroje. Teď zrovna zkouším na basové ukulele.

Jak se ti líbí v Pokus bandu?

Ano. Naučila jsem se jak se hraje s ostatními a poslouchat je, abych nepředbíhala ty ostatní. A je tam někdy sranda.

 

Anna "Aňa" Musilová | zpěv

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Do Pokus Bandu mne přivedlo srdce. V Chomoutově  nebylo žádné pěvecké těleso, pokud vím, kromě Klubu seniorů, kde nějaký kroužek již existuje. Vstup do něj byl ale podmíněn, jak jsem se dověděla, dosažením důchodového věku. Je to škoda. Protože i my, mladší si rádi zazpíváme. Proto jsem ráda šla mezi ty, kteří to cítí, tak jako já. Hudba je lék a já jej užívám vždycky plnými doušky. Nic nestojí a nemusím na ni mít recept. Kdo rád zpívá či hraje na nějaký nástroj jistě chápe o čem mluvím.

Na jaký nástroj hraješ?

Navštěvovala jsem hudební školu v Příkazích devět let na klavír, sólový a sborový zpěv. Zpěvu se věnuji dosud. Na kytaru jsem samouk. První jsem dostala darem od manžela. Druhou od synovce a třetí jsem si nechala vyrobit na zakázku. Bohužel změna zaměstnání znemožnila hru na ni. A tak sedm let stála schovaná v pouzdře ve stojanu. Oprášila jsem ji znovu po první schůzce v Pokus Bandu. Cvičím každý den chvilku aspoň a jsem ráda, že ji mám. Učím se ale i s tamburínou a velice mne to baví.

Co pro tebe znamená hudba? Jak se ti líbí v Pokus bandu?

Hudba je součástí mého života. Zpívali jsme si doma s rodiči a sestrami, ve škole, v kroužcích, u táboráku i za mikrofonem na pódiu. Hudbu miluji a lidi, kteří zpívají od srdce taktéž. Protože zpěvem člověk otvírá duši...jak říkala má profesorka hudby a zpěvu paní Marie Volfová. A kdo má dar od Boha, sluch a talent, měl by se umět podělit s ostatními a otevřít i jejich srdce a duše. Založení Pokus Bandu byl  vynikající nápad! A já jsem moc ráda, že jsem poznala sousedy i jinak než za volantem auta nebo při odtahování popelnice. Hudba sbližuje  a já mohu jen doložit, že je to pravda.

 

Zbyněk Musil | buben

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Chtěl jsem být mezi lidma.

Na jaký nástroj hraješ?

Já jsem chtěl hrát na triangl ale zebrali jste mi ho. A potom mi Bára strčila djembe. Takže mi to zůstalo. A tak budu bubeník.  

Co pro tebe znamená hudba?

Neumím si představit, že by byl můj všední život ochuzen o libé tóny uchu lahodíce. Poslechnu si téměř vše. Opravdu, od dechovky přes muzikál, operu, vážnou hudbu, až po ten nejtvrdší rock a metal. A hlavně pěkný jazz nebo swing vede často i mou ruku v práci k dobrému dílu. Obdivuju všechny, kteří mají buď ten dar, že umí hrát na nástroje a nebo mají položenou těžkou oběť trénování a učení.

Jak se ti líbí v Pokus bandu?

Je to fajn. Jsme prima parta. Jsou tam lidi, kteří bydlí v Chomoutově řadu let, a nikdy jsem je nepotkal. Takže jsem rád, že jsem je poznal. Myslím, že to bude dál spojovat lidi. A nejenom nás v Pokus bandu, ale myslím, že skrze nás se to bude hezky propojovat dál.

 

Blanka Staňková | zpěv, zobcová flétna

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Když jsme na konci roku ve spolku Los Vesinos vymýšleli jaké aktivity budeme v tom následujícím roce dělat, nápad Báry na hudební setkávání a dělání táboráků mě nadchl. Já jsem pro každou aktivitu, která se v Chomoutově "páchá". Chtěla jsem se zapojit, protože vím, že když se zapojím, přivede to další lidi. Stačí o tom s nimi jen mluvit, oni se na vás za chviličku naladí, a už v tom jste spolu.

Na jaký nástroj hraješ?

Máma mi říkala, že jí hraju na nervy. Teď mi na ně hraje moje dcera. Na to, že to trénuje pouhé dva roky, je v tom už celkem dobrá :-D haha. Chodila jsem do flétny a do zpěvu. Ale učitel zpěvu byl takový podivný a opilý starý pán, to mě moc neoslovilo a na flétnu jsem začala chodit s o dost mladšími dětmi, kterým jsem rychle v nauce utekla, a tak mě to přestalo bavit. Ale noty umím, hrát taky. Ale teď už hrávám jen vánoční koledy u stromečku. Je to taková naše tradice. A taky zpívám. Od mala zpívám svoji dceři, ona je vděčný posluchač. Já se totiž pořádně neslyším, zpívám nemožně, mohli byste se zeptat Aničky z kapely, má už ze mě nervy :-D. Ale já zpívám dál. Musím stát vedle někoho, kdo to umí a pak se naladím a není to tak hrozné. Na vystoupení ve školce jsem ale mikrofon přenechala ostatním. Naopak, když jsme zpívali pro seniory, tam jsem si to užila, tím nechci říct, že jsou hluší a neslyší to, ale bylo to více uvolněné a věděla jsem, že jim to nebude vadit :-).

Co pro tebe znamená hudba?

Hudba jsou emoce. Radost, smutek, vážnost, lehkost. Před měsícem jsme byli na svatbě a můj kamarád se ptal své dvanáctileté dcery, jestli si během svatebního víkendu všimla, které 2 věci nejvíce spojují lidi. Je to na prvním místě láska, že ano, a na tom druhém je hudba. V lásce i hudbě se mažou všechny rozdíly mezi lidmi. Jde to krásně vidět i v našem uskupení. Já naprostý antitalent, vedle mě Anička s krásným hlasem, Jarda výborný hudebník, Standa, můj soused, kterého jsem doposud neznala, je mu 80 let a je fakt super, Zbyňa, náš banjista, nesmírně zajímavý chlap. Na ulici jsem je tu nikdy nepotkala, těžko říct, zda bychom měli důvod se dát do řeči, ale díky hudbě si sedneme u Aničky na dvoře, dáme si limču a pivo a zpíváme, dokud nás nevyhodí. A Anička? Ta nás nikdy nevyhodí :-D Všichni jsou prostě boží.

Jak se ti líbí v Pokus bandu?

No líbí, to je jasný. Víno, ženy, zpěv. Pivo, muži, zpěv. A pak mnoho dalších kombinací zase se zpěvěm. Komu by se tam nelíbilo :-D haha.

 

Zbyněk Shrbený | banjo

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Oslovila mě myšlenka setkávání při hudbě napříč generacemi. Též jsem chtěl zkusit hraní v kapele. 

Na jaký nástroj hraješ?

Před rokem jsem odložil kytaru, zakoupil petistrunné banjo a učím se hrát. Nacházím se na začátku této cesty. Hraní v kapele mi pomáhá. 

Co pro tebe znamená hudba?

Hudba je dar, pomocí níž lze vyjádřit stav duše, odstraňovat bariéry v mezilidských vztazích.  

Jak se ti líbí v Pokus bandu?

V Pokus bandu jsem poznal nové lidi, stejně zasažené jako já, které bych jinak míjel. A tak Báro,Tobě především patří díky za skvělý nápad vytvořit Pokus band.

 

 Standa Navrátil | zpěv, foukací harmonika

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Chtěl jsem se něco naučit na hudební nástroj.

Na jaký nástroj hraješ?

Dříve jsem se snažil hrát na trubku, foukací harmoniku a kytaru. V mládí jsem rád zpíval, a to mně zůstalo.

Co pro tebe znamená hudba? Jak se ti líbí v Pokus bandu?

Líbí se mi přátelství mezi generacemi.

 

 

Jarda Svoboda | basové ukulele, kytara

Co tě přivedlo do Pokus Bandu?

Na hasičárně jsem viděl plakát.

Na jaký nástroj hraješ?

Nejvíce umím hrát na nervy, tak nějak jak to říkala Blanka. Jinak, co mi dáš do ruky, na to budu hrát. Dříve jsem hrál na trubku, jsem dechař. Ale přešel jsem na strunné nástroje. Kytara, basa. Až v Pokus Bandu jsem zjistil, že existuje něco jako ukulele. A už na něj hraju. Konkrétně na basové.

Co pro tebe znamená hudba?

Všechno. Muzika je můj život.

Jak se ti líbí v Pokus bandu?

Je to dobrý. Perfektní parta. Nejdříve tam došlo kolem 8 lidí, ale každý byl takový svůj. Dali jsme se dohromady, každý pro sebe něco udělal, dokážeme se respektovat a o tom je muzika. Není možné aby bylo 10 sólistů, a aby každý hrál sám za sebe, a každý něco jinýho. Ale my jsme se dokázali domluvit a hrát dohromady. Je to o tom, že nás to baví a zároveň chceme, aby to pěkně znělo. Každý musel ustoupit z toho svého "já" a ukázat to druhé "já", to které myslí více srdcem, a pak to zní.

 

 

                                                 

Kalendář akcí a vystoupení

Sobota 7.3.2020 | 18:00 | hospoda U Pačesa | oslava 1 výročí založení Pokus bandu 

Sobota 21.3.2020 | 16:30 | zasedačka hasičské zbrojnice | odpolední koncert 

Program je sestavený se sólových vystoupení členů Pokus bandu a dalších talentů, kteří se přihlásili a chtějí vystoupit. Představeny můžou být jakékoliv dovednosti, nejen hudební ale i taneční, herecké, recitační nebo jakákoliv další dovednost.

 

červen 2020 | Hrachoviska | táborák

červen 2020 | hřiště TJ Sokol | táborák

|

Kontakt

Komise městské části Horecká 2
783 35 Olomouc - Chomoutov
731 184 111 předseda komise
predseda.chomoutov@gmail.com
To Top