Spanilá jízda

...aneb podpořte projekt vybudování cyklostezky Olomouc - Chomoutov - Březce

Více než 10 let se komise městské části Chomoutov snaží poukázat na nezbytnost vybudování cyklostezky, která by zásadně pomohla mobilitě a zajistila bezpečný přesun cyklistům. Současná situace s vytížeností hlavní komunikace je již pro cyklisty téměř nesjízdná. hovoříme hlavně o bezpečnosti, kdy Chomoutovem projede v pracovní dny až 9000 aut (měřeno v roce 2020) a tato tendence stále stoupá (v roce 2018 to bylo 5000 aut). Ze strany majitelů komunikace (Olomoucký kraj) a provozovatele (Město Olomouc) byly provedeny kroky ve smyslu vypracování projektové dokumentace, vykoupení pozemků, vyřešení některých sporných bodů...vše se však vleče a nejsou známé žádné termíny ani další plány.
 
Vaší účastí na Spanilé jízde pomůžete opět připomenout naléhavost této situace. 

2021

Přečetli jsme si na nástěnce KMČ Chomoutov (srpen 2021)

 • Máme na to jezdit zdravěji
 • Máme vyměnit auto za kolo, nebo koloběžku
 • Máme jezdit ekologicky
 • Město buduje desítky nových stojanů
 • Město rozšiřuje síť cyklostezek

 

Co na to občané Chomoutova? Ano, ale za těchto podmínek

 • Město dokončí majetkoprávní vztahy do 15. 9. 2021, protože termín je reálný
 • Město zpracuje projekt cyklostezky do podzimu 2022
 • Město podá hotový projekt do národních, či evropských fondů na podzim 2022
 • Město vybuduje cyklostezku do podzimu 2023

 

Tento požadavek je spojen s PETICÍ občanů Chomoutova za cyklostezku, která bude symbolicky předána  na radnici (byť  klidně jen vrátnému).

 

Program

10:00 Setkání v Chomoutově na Koperníku

10:15 sběr posledních podpisů pro PETICI, odjezd do města

10:45 předání PETICE na radnici, symbolické kolečko kolem radnice

11:15 občerstvení na Poděbradech, společné foto

11:45 ukončení jízdy a pozvání na gulášové slavnosti v Chomoutově na hřišti TJ Sokol

 

Fakta k cyklostezce

Jen ohlédnutí a připomenutí

1. 10. 2020

Otevřený dopis za cyklostezku Olomouc – Chomoutov

Vážený pane primátore, vážení radní, vážení členové zastupitelstva,

možná jste na sociálních zaznamenali, že dne 12. 9. 2020 občané Chomoutova zorganizovali Spanilou jízdu za cyklostezku Olomouc – Chomoutov[1]. Vždyť je to již víc než 20 let, kdy obyvatelé Chomoutova slyšeli první sliby o vybudování této cyklostezky. Abychom vám pravdu řekli, moc tomu nerozumíme, proč ještě není. Dotační programy na cyklostezky jsou, ve strategických materiálech je máte, hejtman se o cyklostezce zmínil v médiích a majetkoprávní věci by snad už také měly být vyřešeny. Porobnosti uvádíme v příloze.

Je ale možné, že dostaneme odpověď, že už se dokončuje poslední pozemek, že je třeba získat poslední vyjádření, ale když to slyšíme 20 let, pak už se nám asi nedivíte, že prostě začínáme propadat beznaději. A když jsme na Spanilé jízdě poslouchali Dalibora Horáka, politika z Uničova, jak oni přistupují k řešení majetkoprávních problémů, tak nás přepadla lítost. Asi není třeba připomínat, jak rozsáhlou síť cyklostezek na Uničovsku mají. Zbývá nám tedy poslední důvod, proč cyklostezka není. Vůle, jiný důvod nás skutečně nenapadá.

Nechce se nám ale věřit, že byste neměli vůli podporovat cyklostezky, proto vás žádáme, abyste přitlačili na vaše úředníky, aby okamžitě dořešili majetkoprávní vztahy, i kdyby každý týden měli být v Praze, dále žádáme, aby se zadala projektová dokumentace pro územní a stavební povolení a v roce 2021 na podzim byla podána žádost o dotaci na IROP, nebo SFDI.

Dnes 1. 10. 2020 je Mezinárodní den seniorů[2] a také Světový den cyklistiky. Jedná se jistě o zajímavé spojení, ale my v tom vidíme velkou symboliku. V naší obci žije hodně seniorů, kteří jezdí pravidelně na kole a i do Olomouce by vyjeli. Sami přeci víte, že udržování fyzické kondice a aktivní pohyb jsou tou nejlepší prevencí proti nemocem. Zkuste tedy vzít tento den jako výzvu něco udělat pro změnu v oblasti dopravy a mobility, něco udělat konkrétního pro nás, pro naše chomoutovské seniory.

Omlouváme se za tento tón dopisu, ale věřte nám, nemáme již jinou možnost, jak to také řekl jeden z našich občanů, advokát Štěpán Vítek: "Chomoutov bez stezky pro cyklisty je časovanou bombou! Čeká se na smrťák?"

Za chomoutovské občany

Anna Musilová a Jaroslav Švarc

 


 

5 DŮVODŮ, PROČ SI MYSLÍME, ŽE CYKLOSTEZKA OLOMOUC – CHOMOUTOV BUDE

 1. FINANCE JSOU K DISPOZICI. Pokud bude město chtít, finance získat může, a to i v případě, že, jak často říká, je zadlužené a nemá peníze. Všichni přeci víme,  že existují dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury, z dalších evropských fondů a také z krajského rozpočtu.
 2. MAJETKOPRÁVNĚ JE TRASA VYČIŠTĚNA. Už 7. 11. 2019 byla KMČ Chomoutov ujištěna právním oddělením odboru investic, že  majetkoprávní vztahy by měly být dořešeny do konce roku 2019,  nejpozději však v dubnu 2020. Podle zatím neověřených informací by to tak již mělo být. Bylo přislíbeno, že v r. 2020 bude podána žádost o územní rozhodnutí, bude zahájeno zpracování dalších stupňů projektové dokumentace s tím, že v roce 2021 bude vydáno stavební povolení. Předpokládané období realizace: 04/2022 – 10/2022.
 3. POLITIKA MĚSTA TOMU PŘEJE. Víme, že politika města v oblasti dopravy a mobility je naplňována dle tzv. PLÁNU UDRŽITELNÉ MĚSTSKÉ MOBILITY MĚSTA OLOMOUCE. Všechny podstatné informace jsou dostupné zde: https://spokojena.olomouc.eu/.
 4. HEJTMAN O CYKLOSTEZCE JIŽ HOVOŘÍ V TELEVIZI  https://www.tvmorava.cz/soubor/Szh_lAXDIAAA.mp4
 5. VŮLE. Když to jde v okolních obcí (např. na Uničovsku, Šternbersku, Prostějovsku), tak proč by něco podobného nemohlo jít i u nás.

 

Názory obyvatel Chomoutova a Horky na cyklostezku:

 

2020

Je to již víc než 20 let, kdy obyvatelé Chomoutova slyšeli první sliby o vybudování cyklostezky Olomouc – Chomoutov. Teď známe čtyři důvody, proč by se v roce 2022 měly sliby stát realitou a cyklostezka by měla být hotová:

 1. FINANCE JSOU K DISPOZICI.
 2. MAJETKOPRÁVNĚ JE TRASA VYČIŠTĚNA.
 3. POLITIKA MĚSTA TOMU PŘEJE.
 4. HEJTMAN O CYKLOSTEZCE JIŽ HOVOŘÍ V TELEVIZI.

Ale znáte to. Najednou se něco stane a cyklostezka bude až v roce 2023 nebo 2024, příp. nikdy. A tak si to chceme trochu pojistit.

My, obyvatelé Chomoutova, vyjedeme na kole do Olomouce, abychom se:

 • setkali s představiteli města, kteří nám slíbí, že pokud jsou výše uvedené důvody pravdivé, tak cyklostezka bude v roce 2022 postavena;
 • setkali s dalšími obyvateli města a okolních obcí a společně vyjádřili podporu výstavbě cyklistické infrastruktury v Olomouci a okolí;
 • společně radovali a symbolicky u Chomoutova kopli krumpáčem do země. Každá velká stavba začíná alespoň poklepáním kladívkem …
 • pobavili o cyklostezkách u dobrého guláše na hřišti v Chomoutově.

 

Tak přijeďte a podpořte naše cyklostezky.

 

Podrobnosti k našim důvodům:

 1. FINANCE JSOU K DISPOZICI. Pokud bude město chtít, finance získat může, a to i v případě, že, jak často říká, je zadlužené a nemá peníze. My ale víme,  že Vláda ČR dne 27. 7. 2020 schválila rozdělení peněz z prvního balíčku pomoci Evropské unie na zmírnění dopadů koronavirové krize, kde se počítá i se dvěma miliardami na rozvoj cyklistické dopravy. Je plánováno, že bude využita 100% míra spolufinancování projektů. Projekty budou realizovány na území celé ČR, tj. bez ohledu na kategorii regionů. Je tu ale jedno riziko spojené s časem, neboť prostředky je nutné vyčerpat do konce roku 2023.
 2. MAJETKOPRÁVNĚ JE TRASA VYČIŠTĚNA. Už 7. 11. 2019 byla KMČ Chomoutov ujištěna právním oddělením odboru investic, že  majetkoprávní vztahy by měly být dořešeny do konce roku 2019,  nejpozději však v dubnu 2020. Podle zatím neověřených informací by to tak již mělo být. Bylo přislíbeno, že v r. 2020 bude podána žádost o územní rozhodnutí, bude zahájeno zpracování dalších stupňů projektové dokumentace s tím, že v roce 2021 bude vydáno stavební povolení. Předpokládané období realizace: 04/2022 – 10/2022.
 3. POLITIKA MĚSTA TOMU PŘEJE. Víme, že politika města v oblasti dopravy a mobility je naplňována dle tzv. PLÁNU UDRŽITELNÉ MĚSTSKÉ MOBILITY MĚSTA OLOMOUCE. Všechny podstatné informace jsou dostupné zde: https://spokojena.olomouc.eu/.
 4. HEJTMAN O CYKLOSTEZCE JIŽ HOVOŘÍ V TELEVIZI  https://www.tvmorava.cz/soubor/Szh_lAXDIAAA.mp4

 

Názory obyvatel Chomoutova a Horky na cyklostezku:

 

Kontakt

Komise městské části Horecká 2
783 35 Olomouc - Chomoutov
731 184 111 předseda komise
predseda.chomoutov@gmail.com